TCAA

TARİHÇE

Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 1944 yılında Chicago Konvansiyonu ile Birleşmiş Milletler alt kuruluşu olarak kurulduğunda ICAO'nun kurucu üyelerden biriydi. Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesiştiği noktada bulunan Türkiye, ülkeleri ve kıtaları birbirine bağlayan coğrafi konumu sayesinde toplamda 336 destinasyonla dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden birisidir. Aynı zamanda sivil havacılığın küresel ölçekte sürekliliğinin sağlanması konusunda aktif bir rol oynayan Türkiye ayrıca mevcut potansiyelini, gücünü ve deneyimini bölgedeki komşularıyla paylaşarak ICAO hedefleri doğrultusunda küresel sivil havacılık faaliyetlerinin gelişimini de desteklemektedir.

AB Komisyonu, Türkiye’yi havacılık sektöründe kilit niteliğe sahip bir ortağı olarak görüyor. AB Konseyi de, 2016 Haziran ayında kapsamlı bir hava taşımacılığı anlaşmasıyla ilgili olarak Türkiye ile müzakerelerin başlatılması yönünde Komisyona yetki vererek bu durumu bir kez daha teyit etmiş oldu.

Her ne kadar Türkiye’de hâlihazırda faaliyette olan havacılık akademileri ve eğitim merkezleri olsa da 78 milyonluk bir nüfusa sahip olup dünya havacılık sıralamasında ilk beşi hedefleyen bir ülkede aynı zamanda çeşitli uzmanlıklarda hizmet verecek yeni akademilere de ihtiyaç olacaktır.

Türk Sivil Havacılık Akademisi (TSHA) bu anlamda ortak ve yapısal bir eğitim programının kurulması adına bir başlangıç noktası, bir temel ve bir model olmuştur. Havacılığın her alanında eğitimlerin gelişmesi, Türkiye'nin bölgesel bir eğitim merkezi haline gelmesinin önünü açacak olmakla birlikte aynı zamanda TSHA ile ilgili akademiler arasındaki işbirliğinin hedefe ulaşmasını da kolaylaştıracaktır.

EASA, gerek paydaş ülkelerin havacılık emniyeti alanındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olarak gerekse AB'nin havacılık emniyeti sistemine dair sahip oldukları bilgilere yenilerini ekleyerek bu ülkelerin AB sistemine entegrasyonlarını desteklemektedir.

Türk Sivil Havacılık Akademisi; Türkiye'de, bölgede ve tüm dünyada geleceğin üstün yetenekli havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine yardımcı olacaktır.